Autólízing magánszemélyeknek
Magánszemélyek a finanszírozási fajták közül sajnos ritkán veszik igénybe a lízingelési lehetőséget, pedig a lízing kedvezőbb feltételeket kínál, mint a hitelezés.
Egyéni és társas vállalkozásoknak nincs mérlegelési lehetőségük, mivel számukra csak a lízingelés lehetősége áll nyitva, azonban ez nem jelenti azt, hogy a magánszemélyek ki lennének zárva a lízingbe vevők köréből. Hogy miért nem örvend nagyobb népszerűségnek a magánszemélyek körében a lízingelés? Alighanem azért, mert a lízingelés során a magánszemély nem tulajdonolja az által használt ingatlant vagy ingóságot, jelen esetben személyautót, motort vagy kishaszongépjárművet.
Kalkulátor

Bár ennek valójában nincs jelentősége, hiszen a tulajdonjogon kívül a járművet semmi sem köti a lízingbe adó céghez, az autólízing mégis mostohagyermek a magánszemélyek szemében. Akkor is, ha, mint a lentiekből ki fog derülni, az autólízingelés sokkal jobb feltételeket kínál, mint a hitelfelvétel. Az autólízing, mint fentebb említettük, lényegében azt jelenti, hogy ha Ön meg szeretne venni egy autót, de nincsen rá pénze, akkor sem hitelből oldja meg a vásárlást, hanem a lízingcég veszi meg Ön helyett az autót, motort stb., és Önnek a futamidő alatt kell kifizetnie részletekben a lízingcég számára a vételárat. A
hitel és a lízing tehát egyaránt finanszírozási formák, távolról nézve lényegében semmi különbség sincs közöttük: az adós havonta valamilyen összeget átutal egy pénzügyletekkel foglalkozó cégnek, de közben az autót vagy motort vagy teherautót úgy használhatja, mintha a pénzügyletekkel foglalkozó cégnek semmi köze sem lenne a járműhöz.
Közelebbről nézve, és a részletekbe belemenve a különbségek is láthatóak:
1. Az autó tulajdonjoga járműlízing esetén a lízingcégnél van, nem a jármű használójánál.
2. A jármű használója fizet egy bizonyos havi lízingdíjat, amely megfeleltethető a havi törlesztésnek, azonban a törlesztés minden esetben egyforma, az első részlettől az utolsóig (eltekintve az árfolyamkockázattól), a lízingdíj viszont nem. Általános, hogy az első lízingdíj a megvenni kívánt jármű áfájával egyenlő, vagy egy, az ár áfatartalmához nagyon közeli összeg (hiszen ezt a lízingcégnek ki kell fizetnie amikor megveszi Ön helyett az autót).
Az első lízingdíj felfogható önerőként is, később kitérünk az önerő összegére. Az utolsó lízingdíj szintén nem feltétlenül egyezik meg a havi lízingdíjjal, általános, hogy a lízingdíjak nem adják ki teljesen a jármű árát, hanem a lízing futamidejének végén marad egy nagyobb összeg, a maradványérték. A
maradványértéket egy összegben kell kifizetni a futamidő végén, ami jelentős kiadás is lehet, viszont a maradványérték miatt a havi lízingdíjak alacsonyabbak lehetnek. Egy konkrét példán bemutatva: ha Ön egy 3 000 000 forintos autót lízingel, akkor az első lízingdíj lehet pl. az áfatartalom, vagyis 630 000 forint (de lehet ennél kevesebb is, a szerződéstől függően). Ezután a maradék 2,37 millió forintot 60 hónap alatt kell visszafizetnie, az egyszerűség kedvéért számoljunk kamat nélkül: 2,37 millió/60 = 39 500 forint. Ha Önnek ez az összeg túl magas, akkor választhatja azt a lehetőséget, hogy a futamidő végén 500 000 forint maradványértéken megvásárolja az autót, és ebben az esetben értelemszerűen csak 1,87 millió forintot kell befizetnie 60 hónap alatt. Ami 31 170 forintos részleteket jelent. Vagyis
a havi lízingdíj alacsonyabb, viszont a végén egy összegben a megállapodásban szereplő summát ki kell fizetnie.
3. Nyílt végű autólízing esetén a futamidő lejártával a jármű nem feltétlenül kerül át az Ön tulajdonába. Bár ez első látásra meghökkentően hangzik, valójában nem az. Egy hétéves futamidő végén nem szükségszerű, hogy Ön meg szeretné tartani az esetleg akkor már jócskán megöregedett kishaszongépjárművét. A lízingkonstrukcióban lehetősége van arra, hogy a futamidő végén a cégnél hagyja a jármű tulajdonjogát és azt a terhet is, hogy az autó jövőjéről a lízingcégnek kell gondoskodnia. Vagyis nekik kell eladni, levizsgáztatni, forgalomból kivonatni, biztosítást kötni rá.
Lássuk tehát pontokba szedve a magánszemélyeknek szóló autólízingek kondícióit:
- A lízingelni kívánt autó nem lehet 12 évesnél idősebb (kishaszongépjármű: 11 évesnél idősebb).
- A lízingszerződés lejártakor az autó nem lehet 15 évesnél idősebb.
- A lízingszerződés futamideje legfeljebb 84 hónap. (Cégeknek 96 hónap, erről lásd a céges lízingekről szóló menüpontot!)
- A lízingelés lehet forintalapú vagy euróalapú.
- Az első lízingdíj vagy önrész, mint fentebb említettük, az autó értékének áfatartalmához szokott közelíteni. Jelenleg a törvényi szabályozás szerint euróalapú lízingnél az önrész 35%, forintalapú lízingnél pedig 20%.
- A lízingelésbe nem vonható be 500 000 forintnál kisebb értékű jármű, illetve 700 000 forintnál kisebb értékű kishaszonjármű.