Kapcsolat

Autólízing cégeknek

Miközben a magánszemélyek még csak nem is nagyon gondolnak arra, hogy lízingeljék a járművüket, egyéni és társas vállalkozások nem is gondolhatnak arra, hogy hitelt vegyenek fel, hiszen vállalkozók és vállalkozások, cégek számára az egyetlen finanszírozási lehetőség az autólízing.

Hogy ez problémát jelent-e a cégeknek vagy egyéni vállalkozóknak, annak eldöntése nem a mi tisztünk. Látnunk kell, hogy amióta a cégek és egyéni vállalkozók nem vehetnek fel autóhitelt vagy kishaszonjármű-hitelt, azóta jelentősen visszaesett a járműeladások száma hazánkban, de ez lehet véletlen – vagy inkább úgy mondhatjuk: külső okokra visszavezethető – egybeesés is. A hitelezési lehetőség ugyanis a jelenlegi gazdasági világválság idején szűnt meg, amikor a járművásárlások száma amúgy is biztosan jelentősen visszaesett volna, akkor is, ha a cégek és egyéni vállalkozók továbbra is vehettek volna fel hitelt járművásárláshoz vagy járműpark-bővítéshez.

Kalkulátor

Cégeknek De érdemes megvizsgálni azt is, hogy valójában mi is a különbség a céges lízingelés és a hitelezés között. Utóbbi ugyan nem érhető el a cégek és egyéni vállalkozók számára, de egy analízis esetleg bebizonyíthatja, hogy a lízingelés mellé valójában nem is hiányzik a hitelezés. Hogy miért? Ha a lízingelés kiváló feltételeket kínál, értelmetlen hitelből vásárolni – kivéve, ha egy egyéni vagy társas vállalkozás törvénytelen céllal, előre megfontolt rosszhiszeműséggel szeretne hitelért folyamodni. Ez azonban már a rendőrség, a NAV és a bíróság területe volna, így térjünk vissza inkább a lízingelés feltételeinek bemutatásához. A lízingelés során először a lízingbe adó cég megvásárolja a lízingbe vevő által kiválasztott autót, kishaszongépjárművet vagy akár motort. Ezután a lízingcég számviteli bizonylattal továbbadja a járművet a lízingbe vevőnek.

A lízingbe vevő tárgyi eszközként nyilvántartásba veszi a járművet, és a kötelezettséget elkezdi csökkenteni a lízing futamideje alatt. A vételár, amelyet a lízingcég kifizetett, a tőkerész lesz. Ezt áfa terheli. A kamatot, amelyet havonta a tőkerészre rátesznek, nem terheli áfa. A lízingbe vevő tehát minden hónapban vagy három havonta kifizeti a tőkerészt és az áfát, valamint a kamatot. Nyílt végű pénzügyi lízing esetén akár személyautó után is visszaigényelhető az áfa – erről lásd a nyílt végű pénzügyi lízingről szóló menüpontot.

Amikor a lízingelés futamideje lejár, a lízingszerződés tartalmának megfelelő alakul a jármű sorsa: vagy a lízingbe vevő tulajdonába kerül, vagy marad a lízingbe adó cégnél, vagy a lízingbe vevő megengedheti, hogy valaki más megvásárolja a járművet. Például egy cég átengedi a vásárlás jogát valamelyik alkalmazottnak.

A konkrét számok a cégeknek szóló lízingelési konstrukciókban a következőképpen alakulnak:

  • A lízingelésbe bevonható bármely, 12 évesnél nem idősebb személyautó vagy 11 évesnél nem idősebb kishaszonjármű.
  • További megszorítás, hogy a személyautó értékének el kell érnie az 500 000 forintot, a kishaszonjárműnek pedig legalább 700 000 forintot.
  • A lízingszerződés megköthető forintalapon vagy euróalapon.
  • Az önerő (vagyis az első lízingdíj) forintalapú és euróalapú lízingnél is 20%.
  • A lízingszerződés maximális futamideje 96 hónap, de nagyon fontos megkötés, hogy a futamidőt csak úgy lehet megválasztani, hogy az autó a futamidő végén nem lehet 15 évesnél idősebb!
  • A legkisebb tőkerész személyautónál 300 000 forint, kishaszongépjárműnél pedig 400 000 forint.